Čo spôsobuje mastnú aknóznu pleť?
Ako tomu predchádzať?

Oproti všeobecnému presvedčeniu nie je akné spôsobené "špinavou pleťou". V skutočnosti si ľudia s aknóznou pleťou čistia pleť často a až príliš horlivo! Pokiaľ hľadáte hlavnú príčinu aknóznej pleti, sú nimi mazové žľazy, ktoré produkujú známy kožný maz. Pod vplyvom hormónov a mnoho ďalších faktorov (stres, UV žiarenie, znečistenie...) tieto žľazy produkujú nadbytok mastnoty, upchávajú vaše póry a vedú k prepuknutiu akné.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Ako sa môžem zbaviť jaziev po akné?

Jazvy po akné sa ťažko liečia. Môžu pomôcť niektoré zákroky v ordinácii, ako je mikrodermabáza, chemický peeling, laser a mikroihly. V ideálnom prípade by sa malo zabrániť tvorbe jaziev po akné hlavne pomocou vhodných liekov, ako sú antibiotiká alebo izotretinoín. Spýtajte sa tiež svojho lekárnika na odbornú každodennú starostlivosť o pleť, akou je napíklad rad EFFACLAR.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné zvládnuť správnymi dermokozmetickými prípravkami. Pleť jemne čistite micelárnou vodou a penivým čistiacim gélom, dvakrát denne. Pokračujte v každodennej starostlivosti o pleť s aktívnymi ingredienciami, ako je kyselina salicylová, niacínamid a piroktón olamín. Ak tieto opatrenia nie sú dostatočné, obráťte sa na svojho dermatológa a vyžiadajte si u neho liečbu, retinoidmi antibiotikami a izotretinoínom.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Čo spôsobuje akné?

Akné spôsobuje nerovnováha tzv. androgénov, hormónov spôsobujúcich nadmernú produkciu kožného mazu. Rovnaké hormóny spôsobujú nadmernú tvorbu kožných buniek v okolí pórov. Póry sa potom upchávajú zmesou buniek a kožného mazu a stávajú sa živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné. Výsledkom je niekoľko typov pupienkov, na pleti sa objavujú červené škvrny, pustuly či hlboké a bolestivé cysty.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako môžem odstrániť jazvy po akné?

Jazvy po akné sa liečia veľmi ťažko. Môžu pomôcť niektoré zákroky v ordinácii, ako je mikrodermabáza, chemický peeling, laser a mikroihly. U ľudí so škvrnami by sa malo zabrániť tvorbe jaziev po akné hlavne pomocou vhodných liekov, ako sú antibiotiká alebo izotretinoín. Spýtajte sa tiež svojho lekárnika na odbornú každodennú starostlivosť o pleť, akou je napíklad rad EFFACLAR.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS?

VYTLÁČANÍM PUPIENKOV
SI NEPOMÔŽETE, BA NAOPAK.

PRAVDA

Aj keď sa vytlačenie pupienka môže javiť ako rýchle riešenie, vo finále to stav pokožky so sklonom k akné skôr zhorší, pretože môže dôjsť k poškodeniu infikovaného folikulu a k rozvoju zápalu. Prstami si do ranky navyše môžete zaniesť ďalšiu infekciu.Vytláčanie akné je zlozvyk a každého zlozvyku je najlepšie sa zbaviť!
Zistiť viac

CUKOR MÔŽE
AKNÉ ZHORŠOVAŤ.

PRAVDA

Najnovšie štúdie ukázali, že potraviny s vysokým glykemickým indexom, ktoré spôsobujú zvýšenie hladiny krvného cukru, môžu tiež zhoršovať akné. Vieme, že sa to ľahšie povie, ako urobí, ale pre podporu zdravia pokožky je dobré sa vyvarovať sladkostí, sladkých nápojov a potravín z bielej múky. Vhodné je konzumovať potraviny s vlákninou, napr. celozrnné výrobky a strukoviny.
Zistiť viac

MASTNÉ JEDLÁ
ROVNÁ SA MASTNÁ POKOŽKA.

MÝTUS

bežný mýtus o akné je to, že konzumácia mastných jedál vedie k zvýšeniu tvorby kožného mazu v póroch. Medzi týmito dvomi javmi v skutočnosti neexistuje žiadna spojitosť. Strava bohatá na nasýtené mastné kyseliny môže podporovať vznik mikrozápalov vo všetkých orgánoch ľudského tela, teda aj v pokožke. Stručne povedané, slanina a hranolky akné nespôsobia, ale pre celkové zdravie je rozhodne lepšie voliť striedmosť.
Zistiť viac

ČOKOLÁDA JE PRE PLEŤ
SO SKLONOM K AKNÉ ŠKODLIVÁ.

MÝTUS

Spoľahlivé dôkazy o tom, že by mala čokoláda vplyv na akné, nie sú k dispozícii. Každý je ale iný, takže u niektorých osôb by k zhoršeniu akné viesť mohla. Horká čokoláda v skutočnosti obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré sú pre pleť prospšné.
Zistiť viac

AKNÉ SA DARÍ DOBRE
V KOMBINÁCII VIACERÝCH PRÍČIN

I keď je akné čiastočne genetickým ochorením (ano, do istej miery za to môžete viniť rodičov!), správne úpravy životného štýlu spolu s účinnou každodennou starostlivosťou o pokožku môžu pomôcť redukovať mierne prejavy akné. Nebojte sa, povieme vám všetko čo potrebujete vedieť.

V závažnejších prípadoch vám môže dermatológ odporučiť kombináciu liekov a dermokozmetických prípravkov z lekárne, akonáhle sa stav vašej pokožky so sklonom k akné zlepší. Vo všetkých prípadoch je kľúčom k úspechu dodržiavať liečbu predpísanú vaším dermatológom, aj keď sa môže spočiatku zdať, že nezaberá.

V tejto časti budeme dekódovať mastnú pleť a akné, vrátane hormonálneho akné, a taktiež odhalíme niektoré jeho menej známe spúšťače: stres, UV žiarenie a znečistenie ovzdušia. Nájdete tu taktiež veľa tipov, ako sa starať o svoju mastnú pleť (dokonca vám poradíme ako zabrániť vzniku škvŕn pred očakávanou veľkou udalosťou) a ako podniknúť trvalé kroky, ktoré pomôžu vyčistiť pleť so sklonom k akné."

Každá koža
svoj príbeh

La Roche-Posay-dermatologické starostlivosti pre lepší život

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Zobrazené informácie slúžia iba na všeobecné vzdelávacie účely a nenahradzujú odbornú lekársku starostlivosť. V prípade akýchkoľvek otázok spojením so zdravotným stavom sa obráťte na odborného lekára.