Prevencia rakoviny kože
zachráňte si kožu – metóda ABCDE

Väčšina prípadov rakoviny kože – bez ohľadu na to, či ide o melanóm, či iný druh rakoviny – vzniká v dôsledku nechránenej slnečnej expozície.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Čo znamená SPF v opaľovacom kréme?

SPF (Sun Protection Factor - Slnečný ochranný faktor) udáva stupeň ochrany pred UVB žiarením. Prípravky ochrany pred slnkom sa delia do štyroch kategórií SPF: Slabá ochrana (6 až 10), Stredná (15 až 25), Vysoká (30 až 50) a Veľmi vysoká (50+).


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Aký je najlepší opaľovací krém pre citlivú pokožku?

Niektoré krémy na opaľovanie môžu na citlivej pokožke spôsobiť pocit diskomfortu. Rozhodnite sa pre širokospektrálnu ochranu UVA-UVB, ktorá je testovaná na najcitlivejšej pokožke, ako je napríklad rad ANTHELIOS od La Roche-Posay. Termálna voda La Roche-Posay v prípravkoch Anthelios pomáha upokojiť citlivú pokožku.

Dozvedieť sa viac

 

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Môžete byť alergický na vlastnú pokožku?

Byť alergický na svoju vlastnú pokožku je v podstate nemožné. Jediný prípad, kedy k takejto situácii môže dôjsť, je pri alergii na slnko, kedy UV žiarenie mení kožnú substanciu a spôsobuje tak alergickú reakciu.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS?

SLNKO JE PRÍČINA
PREDČASNÉHO STARNUTIA

PRAVDA

UVA lúče narúšajú vnútorné stavebné kamene pokožky, ako sú kolagénové a elastínové vlákna. Vystavenie slnku časom pôsobí vädnutiu a stratu pružnosti pleti a vrásky. UVB lúče tiež stimulujú nerovnomernú a nepravidelnú produkciu pigmentu vedúcu k tmavým škvrnám. Celosvetovo sú tieto zmeny na pokožke známe ako foto-starnutie.
Zistiť viac

ČÍM SKÔR RAKOVINU KOŽE
OBJAVÍTE, TÝM LEPŠIE

PRAVDA

90% prípadov melanómu je liečiteľných, ak ich objavíte včas. Medzi preventívnymi návštevami dermatológa navštívte našu stránku, aby ste zistili ako sledovať svoje znamienka a chrániť svojich blízkych.
Zistiť viac

KEĎ JE POD MRAKOM
NIE JE TREBA SA CHRÁNIŤ
 

MÝTUS

Dokonca aj v šedom a daždivom dni je pokožka vystavená UV lúčom, ktoré napomáhajú vzniku známok starnutia pleti. Ak chcete plne chrániť svoju pokožku, používajte každodennú ochranu pred slnečným žiarením, nielen keď je teplo a slnečno.
Zistiť viac

DETI SÚ VOČI SLNKU
VIAC ZRANITEĽNÉ
 

PRAVDA

Bezpečnosť detí na slnku je prvoradá, najmä keď viete, že k 50-80% poškodenia spôsobeného UV žiarením dochádza pred 20 rokom života. Toto riziko však možno zásadne znížiť pomocou správnej ochrany.
Zistiť viac

PRE VAŠE DETI
JE SLNKO DOBRÉ
 

MÝTUS

Detská pokožka je obzvlášť citlivá na škodlivé účinky slnka. Preto sa pediatri a dermatológovia zhodujú, že deti a batoľatá do 3 rokov by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Po tomto veku sa uistite, že používate vysoko ochranný širokospektrálny UVA-UVB opaľovací krém, ako je Anthelios.
Zistiť viac

TMAVÉ OBLEČENIE JE
NA SLNKU VHODNEJŠIE
 

PRAVDA

Tmavé a intenzívne farby ako sú čierna, tmavo modrá, červená alebo zelená, v skutočnosti poskytujú viac UV ochrany ako biele alebo svetlé odevy. Pri balení na budúcu dovolenku si preto so sebou zoberte aj nejaké tmavé oblečenie!
Zistiť viac

AKO POROZUMIEŤ OCHRANE PRED SLNKOM
PREČO JE TO DÔLEŽITÉ?

Nižšie nájdete samostatný článok vysvetľujúci odlišné dopady rôznych typov UV žiarenia na pokožku – spálenie, starnutie a zvýšené riziko rozvoja rakoviny. Nájdete v ňom tiež návod, ako porozumieť etiketám na opaľovacích prípravkoch a ako si vybrať ochranu pred slnkom, na ktorú sa môžete spoľahnúť.

Pre detailnejšie informácie a pohľad na to, čo sa s pokožkou na slnku deje, je tu rýchly sprievodca odhaľujúci krátkodobé a dlhodobé dopady slnečnej expozície na kožu (slnečná alergia, akné, fotosenzitivita...).

Vďaka týmto znalostiam budete pripravený dozvedieť sa viac o našich osvedčených tipoch tak, aby vaša pokožka a pokožka vašej rodiny bola v bezpečí. Dozviete sa tiež, aká dôležitá je každodenná ochrana pred slnkom, a to najmä pokiaľ máte citlivú pleť.

PREVENCIA RAKOVINY KOŽE
ZACHRÁŇTE SI KOŽU – METÓDA ABCDE

Prečo je slnko také nebezpečné? UVA a UVB žiarenie je spúšťačom zmien vo vnútri našich buniek, čo vedie k poškodeniu DNA. V dlhodobom horizonte môže toto poškodenie zapríčiniť rakovinu kože. Aj keď rozprávanie o rakovine môže byť desivé, 90 % prípadov je liečiteľných, pokiaľ sú odhalené včas.* Rakovine kože je možné veľmi dobre predísť pomocou správnej ochrany pred slnkom.

*www.euromelanoma.org/press, EPI factsheet 2014

PRAKTICKÉ KROKY
PRE PREVENCIU RAKOVINY KOŽE

Pre prevenciu rakoviny kože by ste mali vždy dodržiavať niekoľko jednoduchých krokov:

  • Na slnku sa správajte zodpovedne, v období najväčšieho slnečného žiarenia sa slnečnej expozícii vyhnite, noste ochranné oblečenie a pokrývku hlavy.
  • Chráňte svoju pokožku širokospektrálnym ochranným prípravkom minimálne s SPF 30.
  • Skontrolujte si materské znamienka pomocou metódy ABCDE (a akékoľvek obavy konzultujte so svojím praktickým lekárom a dermatológom).
  • Pravidelne navštevujte dermatológa a nechajte si prezrieť materské znamienka na celom tele.

KTO JE RIZIKU RAKOVINY KOŽE
VYSTAVENÝ NAJVIAC?

„Čo sa týka nebezpečenstva spojeného so slnkom, niektorí ľudia sú v rizikovejšej skupine. To zahŕňa osoby so svetlým fototypom (svetlé oči, svetlá pleť a vlasy), s veľkým množstvom materských znamienok a/alebo s rakovinou kože v rodinnej anamnéze. V rizikovej skupine sú tiež ľudia, ktorí utrpeli 5 a viac slnečných spálenín do 20 rokov a ktorí pravidelné navštevujú soláriá.“

Pokiaľ ste vo veľmi rizikovej skupine, materské znamienka by ste si mali kontrolovať pravidelne. Pamätajte si, že 90 % prípadov rakoviny kože je liečiteľných, pokiaľ sú odhalené včas.*

*www.euromelanoma.org/press, EPI factsheet 2014

METÓDA ABCDE
PRE SCREENING RAKOVINY KOŽE

Metóda ABCDE je uznávaná dermatológmi a pomáha identifikovať podozrivé lézie okom.

Pozor by ste si mali dať najmä na tieto prejavy:

  • Nečakaný vznik nových materských znamienok, pretože 8/10 melanómov vzniká z nových znamienok, nie tých starých.
  • Zmeny veľkosti, tvaru a farby už existujúcich materských znamienok.

V tejto sekcii odhalíte všetko, čo musíte vedieť o prevencii rakoviny kože: Ako byť na slnku v bezpečí, aké ochranné prípravky používať a ako často. Poskytneme vám tiež detailný návod, ako na screeningovú metódu ABCDE na kontrolu materských znamienok a podelíme sa o praktické tipy, aby bol každý centimeter vašej kože chránený pred slnkom.

OBJAVTE NOVÝ
ANTHELIOS ULTRAĽAHKÝ FLUID SPF 50+

Objavte nový Anthelios Shaka Ultraľahký fluid SPF 50+, inovatívnu neviditeľnú ochranu pred slnkom.
Nový Anthelios Shaka Ultraľahký fluid SPF 50 + Jedinečný fluidný krém na opaľovanie odporúčaný dermatológmi, určený na tvár, s ultravysokou ochranou proti UVA žiareniu, viditeľný pod UV kamerou, transparentný, ultraodolný, odolný voči piesku, potu, vode, Anthelios Shaka Ultraľahký fluid SPF 50+.

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné normy, ktoré prekonali medzinárodné predpisy pre kozmetiku.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
A V SPRÁVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.
laroche posay safety commitment sensitive skin model baby

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Tu uvedené informácie slúžia iba na všeobecné vzdelávacie účely a v žiadnom prípade by nemali byť náhradou odbornej lekárskej pomoci. Pri akýchkoľvek lekárskych otázkach by ste sa mali vždy obrátiť na kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.