STARÁM SA 
O SVOJE JAZVY

Po onkologickej liečbe vám môžu na tvári alebo tele zostať jazvy, ktoré môžu byť každodennou nezvanou pripomienkou vášho boja s rakovinou. V La Roche-Posay chápeme, že jazvy môžu mať skutočné dopady na kvalitu vášho života z estetického, psychologického, sociálneho a profesionálneho hľadiska.

NÁZOR 
ODBORNÍKA
 

Je veľmi dôležité starať sa o svoju jazvu pomocou masírovania a fyzioterapie, aby sa predišlo nesprávnemu hojeniu a zlepšila sa pohyblivosť, komfort a estetika.

 

Jean-Marc Oviève Fyzioterapeut, prezident College of Masso-physiotherapy

Vedeli ste, že…?

during_scars-did_you_know_banner

JAZVY SA MÔŽU HOJIŤ
12 AŽ 18 MESIACOV

 

Source: www.college-mk.org/wp-content/uploads/2018/07/recommandations-CMK-automassage-2018-07.pdf

BENEFITUJEM
Z PRAVIDELNÉHO MASÍROVANIA

Masáž môže zvýšiť pružnosť a elasticitu vašej jazvy, zlepšiť hydratáciu a kvalitu pokožky a znížiť bolesť a svrbenie.

Okrem pravidelného čistenia oblasti jazvy umývacím gélom alebo čistiacou emulziou bez obsahu mydla odporúčajú chirurgovia a fyzioterapeuti masírovať lézie dvakrát denne – hneď ako je jazva suchá, čistá a dobre uzavretá a sú odstránené stehy alebo spony. Upozorňujeme, že je veľmi dôležité začať s masírovaním až keď je jazva uzavretá.

Pred vykonaním masážnej techniky, ktorú vám odporučil lekár alebo fyzioterapeut, odporúčame miesto natrieť regeneračným balzamom.

UPOZORNENIE

Existuje mnoho rôznych typov jaziev s rôznou závažnosťou, preto je nevyhnutné pred vykonaním akejkoľvek masáže dostať súhlas lekára, aby nedošlo k zhoršeniu momentálneho stavu jazvy.
Neváhajte sa preto poradiť so svojím lekárom, zdravotnou sestrou, fyzioterapeutom alebo dermatológom, ktorí vám môžu ukázať správne techniky masáže.

MASÁŽ VAŠEJ JAZVY
AKO MASÍROVAŤ VLASTNÚ JAZVU

Začnime s masážou.
Začnime s masážou.
VYKONÁVAJTE KRUHOVÉ POHYBY. Začnite položením ruky a krúživými pohybmi, MASÍRUJTE HORIZONTÁLNE SPRAVA DOĽAVA. Potom posuňte ruku vodorovne. Pokiaľ jazva nebolí, môžete stlačiť trochu silnejšie. Snažte sa nekĺzať rukou po pokožke. Pokúšajte sa pokožku zdvihnúť.
MASÍRUJTE ZVISLO NAHOR A DOLE. Urobte to isté zhora nadol. Pokiaľ je miesto bolestivé, môžete strčiť ruku pod. Aj tak sa bude vaša jazva pohybovať.
STLAČTE STRANY A ZDVIHNITE JAZVU. Potom vezmite jazvu medzi prsty a pritlačte obe strany k sebe.
POUŽÍVAJTE UPOKOJUJÚCI REPARAČNÝ BALZAM. Na masáž jazvy môžete použiť CICAPLAST BALZAM B5, ktorý vám pomôže po jazve správne kĺzať.
STLAČTE STRANY A ROLUJTE JAZVU. Stlačte obe strany jazvy k sebe. Potom hneťte a rolujte. Najlepšie je masírovať jazvu dvakrát denne po dobu aspoň 10 minút.
Okrem masírovania ju niekoľkokrát denne hydratujte, aby sa jazva rýchlejšie hojila, zlepšil sa jej vzhľad a bola pružnejšia.
LA ROCHE-POSAY LABORATOIRE DERMATOLOGIQUE

MASKUJEM
SVOJE JAZVY

Skvelý nápad je pohrať sa s make-upom, aby boli vaše jazvy menej nápadné. Môže to zlepšiť vaše sebavedomie a budete sa znovu cítiť ako svoje staré ja. Ale buďte opatrný. Skôr ako usilovať sa o dokonalosť použite make-up na mierne zamaskovanie, pretože silná vrstva make-upu na vašu jazvu iba upozorní.

Jazvy dosahujú zrelosť okolo 18 mesiacov, preto pravidelne kontrolujte odtieň vašich korekčných produktov, pre potvrdenie, že stále odrážajú odtieň vašej pleti. Vzhľad vašej jazvy sa bude neustále meniť rok a pol, kým sa nakoniec stabilizuje. Vystúpené alebo zväčšené jazvy sa horšie skrývajú, ale stále je ich možné do určitej miery zakryť s použitím správnych korekčných prípravkov.

PROFESIONÁLNE TIPY, AKO SKRYŤ JAZVY
PRE PRIRODZENÝ VZHĽAD

 
Poďme sa pozrieť, ako jazvu zakryť make-upom od La Roche-Posay.
Pre nanášanie make-upu na jazvu musí byť uzavretá, nemokvajúca, bez chrasty a nepatologická.
Najskôr sa poraďte s lekárom.
Ako prvú nastriekajte na pokožku termálnu vodu a potom aplikujte Cicaplast Balzam B5.
Na jazvy čerstvejšie ako 18 mesiacov aplikujte fotoprotekciu, napr. Anthelios, aby ste znížili riziko hyperpigmentácie.

Vyberte si korekčný make-up, ktorý bude odpovedať odtieňu niečo medzi zdravou pokožkou a jazvou. Nanášajte hubkou alebo štetcom v kolmých líniách. Ďalej nanášajte make-up od stredu jazvy smerom von, potom zakryte stred jazvy.

Nakoniec naneste cez make-up na jazvách na tvári, krku a dekolte minerálny púder pre zmatňujúci efekt. Na jazvy na tele nastriekajte termálnu vodu.

NÁŠ ZÁVÄZOK VÁM

Od roku 1975 je poslaním La Roche-Posay podporovať tých, ktorí trpia citlivou alebo oslabenou pokožkou k zlepšeniu ich každodenného komfortu a kvality života.