Vitamín C a jeho benefity pre pokožku

Article Read Duration 4 min. čítania

Vitamín C je už dlhú dobu obľúbenou zložkou produktov starostlivosti o pleť vďaka svojim početným výhodám. Od rozjasnenia až po antioxidačné vlastnosti, kyselina askorbová sa stala základom mnohých rutín starostlivosti o pleť. V tomto článku preberieme rôzne typy vitamínu C, jeho benefity pre pleť a najlepšie produkty, ktoré môžete začleniť do svojej ošetrujúcej rutiny pre žiarivú pokožku. Či už ste odborník na starostlivosť o pleť alebo len začínate objavovať tento svet, čítajte ďalej a objavte zázraky, ktoré vitamín C ponúka.

 

Čo je kyselina askorbová (skôr hovoríme o vitamíne C), a na čo sa používa?

Vitamín C je životne dôležitá živina pre celkové zdravie. Je dôležitý pre posilnenie imunitného systému, zlepšenie stavu pokožky a zníženie nebezpečenstva chronických ochorení. Je to silný antioxidant, ktorý pomáha blokovať voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobiť rôzne problémy. Jeho prínosy presahujú vnútorné zdravie tela a dosahujú aj pozoruhodné účinky v súvislosti s pleťou.

Hlavným benefitom vitamínu C spojeným s pokožkou je jeho antioxidačná funkcia a stimulácia tvorby kolagénu, proteínu nevyhnutného pre udržanie pružnosti a pevnosti pokožky. Vzhľadom na svoju antioxidačnú funkciu tento vitamín chráni pred poškodením spôsobeným vonkajšími vplyvmi, ako je znečistenie, UV žiarenie a stres. Navyše má protizápalové účinky, znižuje začervenanie a zápaly, takže je vhodnou voľbou pre citlivú pleť.
 

Prečo je vitamín C dobrý na pleť?

Vitamín C má silný vplyv na zdravie pokožky vďaka mnohý vlastnostiam. Ako už bolo spomenuté vyššie, tento antioxidant môže pomôcť chrániť pokožku pred environmentálnymi stresmi, ako je UV žiarenie a znečistenie, a pomáha stimulovať produkciu kolagénu pre udržanie pevnej a mladistvej pleti. Môže tiež pomôcť zosvetliť a zjednotiť odtieň pleti, znížiť výskyt tmavých škvŕn a hyperpigmentácie. Navyše vďaka protizápalovým účinkom dokáže upokojiť podráždenú pokožku a znížiť začervenanie, takže je veľmi prospešný pre citlivú pokožku.

Jednou z jeho najlepších výhod je schopnosť posilňovať účinnosť slnečnej ochrany. Vitamín C môže pomôcť chrániť pokožku pred UV žiarením a poškodením voľnými radikálmi, a preto je nevyhnutný pre každého, kto trávi veľa času vonku alebo žije v slnečnej klíme. Jeho silné antioxidačné vlastnosti navyše môžu pomôcť chrániť a redukovať výskyt tmavých škvŕn a začervenania. Je však potrebné dodať, že pokiaľ je vitamín C používaný ako súčasť dennej rutiny, mal by byť vždy doplnený opaľovacím prípravkom, ktorý chráni pokožku pred starnutím.

Typy vitamínu C

Pokiaľ ide o vitamín C pre pokožku, v produktoch starostlivosti o pleť sa na trhu používa niekoľko druhov. Každý má svoje jedinečné vlastnosti a benefity.

Čistý vitamín C

Čistý vitamín C je názov pre kyselinu askorbovú bez ďalších zložiek a prísad. Táto zložka má vysokú biologickú dostupnosť, čo znamená, že sa ľahko vstrebáva a využíva v tele. Táto aktívna zložka má antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a pomáhať stimulácii tvorby kolagénu v pokožke. To znižuje výskyt vrások a jemných liniek, zlepšuje pevnosť pokožky a znižuje hyperpigmentáciu.

Vitamín Cg

Vitamín Cg je derivátom čistého vitamínu C, bol upravený pre zlepšenie jeho stability. Písmeno „g" v názve je „glykozid", čo znamená, že bol pripojený k molekule glukózy. Tento vitamín C menej dráždi pleť, takže je vynikajúcou voľbou pre ľudí s citlivou pokožkou. Okrem toho bolo preukázané, že vitamín Cg má viac hydratačných a protizápalových účinkov.

Stabilizovaný vitamín C

Aktívny vitamín C je forma vitamínu C, ktorá sa nachádza v niektorých produktoch starostlivosti o pleť a je známa ako „stabilný vitamín C“. Tento typ vitamínu C bol chemicky upravený, aby bola zabezpečená jeho stabilita a predĺžená jeho trvanlivosť. Aktívny vitamín C má hladkú, hodvábnu textúru, ktorá sa ľahko vstrebáva do pokožky. Okrem toho bolo preukázané, že aktívny vitamín C ako súčasť rutiny starostlivosti o pleť má antioxidačné a protizápalové účinky.

 

Ako spoznám, že moja pleť potrebuje vitamín C?

 

Vitamín C je vhodný pre všetky typy pleti a pomáha zlepšovať známky starnutia a chrániť pokožku pred poškodením vonkajším prostredím. Kedy ale potrebujeme túto aktívnu ingredienciu začleniť do našej rutiny?

  • S pribúdajúcim vekom stráca naša pokožka pružnosť a môžu sa objaviť vrásky. Aby sme zistili, či je vitamín C nevyhnutný, mali by sme zhodnotiť textúru našej pokožky. Ak je drsná a nerovnomerná, mohlo by byť jeho používanie prospešné, pretože pomáha rozjasniť pleť a vyhladzovať povrch pokožky, čo sa premieta do oveľa zdravšieho vzhľadu pleti. Pri dôslednom používaní vitamín C môže naozaj pomôcť udržať mladistvý vzhľad.
  • Okrem toho, pokiaľ zaznamenáte výskyt tmavých škvŕn alebo hyperpigmentácie, séra a krémy s vitamínom C môžu znížiť intenzitu týchto pigmentácií a vďaka tomu dosiahnete žiarivú pleť.
  • Táto látka má aj protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť redukovať zápal spôsobený akné. Je možné upokojiť pokožku tým, že zaradíme vitamín C do našej každodennej starostlivosti o pleť a zabránime potenciálnemu akné.

Najlepšie krémy a séra s vitamínom C


Pri výbere vhodného prípravku s vitamínom C je dôležité uvedomiť si, že nie sú všetky rovnaké. Aby sme vám pomohli správne sa rozhodnúť, tu je náš zoznam najlepších produktov s vitamínom C, ktoré pomôžu rozjasniť, spevniť a zjednotiť vašu pleť.


1. Pure Vitamin C10 Sérum

La Roche Posay ProductPage Anti Aging Pure Vitamin C10 30ml 3337875660

 

La Roche-Posay Pure Vitamin C10 Sérum pomáha chrániť pokožku pred vonkajšími vplyvmi. Jeho pravidelné používanie stimuluje produkciu kolagénu, čo má za následok hladší a mladistvejší vzhľad. Sérum je vhodné pre všetky typy pleti, dokonca aj pre tú citlivú, rýchlo sa vstrebáva a má ľahkú textúru, takže je skvelým doplnkom každej pleťovej rutiny.

 

Opaľovací prípravok
a vitamín C

Zdravý režim starostlivosti o pleť je zásadný a mal by pozostávať z dvoch dôležitých zložiek: opaľovacieho prípravku a vitamínu C. Opaľovací krém chráni pokožku pred poškodením spôsobeným ultrafialovým žiarením, zatiaľ čo vitamín C rozjasňuje pleť, redukuje výskyt vrások, jemných liniek a zároveň pôsobí proti voľným radikálom. Používaním opaľovacieho prípravku obohateného o vitamín C bude vaša pokožka nielen chránená pred slnkom, ale dostane aj živiny, ktoré potrebuje, aby vyzerala zdravo. Je dôležité uvedomiť si, že kombinácia opaľovacieho krému a vitamínu C môže tiež stimulovať produkciu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre mladistvý vzhľad pleti.

Anthelios UVMUNE 400 Tónovaný Fluid SPF 50+ 

lrpProductPageSunAntheliosUVMune400FluidTTspf503337875797641frontpng

 

Chráňte svoju pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi a udržiavajte jej mladistvý vzhľad s Anthelios UVMUNE 400 Tónovaným Fluidom SPF 50+. Tento opaľovací prípravok poskytuje vynikajúcu ochranu pred UVA a UVB žiarením a obsahuje tiež pigment, ktorý dodáva pokožke prirodzene vyzerajúci odtieň, ktorý dokonale splynie s vašou pleťou. Pokiaľ však dávate prednosť ešte väčšej prirodzenosti, vždy môžete zvoliť bezfarebný Anthelios UVMUNE 400 Hydratačný krém SPF 50+.

Ak hľadáte dokonalú rutinu, odporúčame okrem vyššie spomenutých krémov zakomponovať aj Anthelios Age Correct SPF 50, ultraľahký krém, ktorý vďaka svojim aktívnym zložkám, ako je kyselina hyalurónová, Niacínamid a Phe-Resorcinol, pomáha bojovať s vráskami a chrániť pred známkami starnutia.

 

Vitamín C a rutina starostlivosti o pleť

Vďaka dôslednej rutine starostlivosti o pleť obohatenej o vitamín C zaznamenáte čoskoro rozdiel v textúre, odtieni a celkovom zdraví vašej pokožky.

Denná rutina starostlivosti o pleť s vitamínom C

Čistenie

Čistite pokožku teplou vodou a jemným prípravkom čistenia na vodnej báze alebo použite penivý čistiaci prípravok, opláchnite a jemne osušte uterákom.

Použite sérum

Kvapnite 4 kvapky séra s vitamínom C do dlane a jemne vklepte do pokožky tváre. Nechajte 5 minút vstrebať, aby sérum správne preniklo do pokožky.

Hydratačný krém

Aplikujte hydratačný krém, ktorý obsahuje ingrediencie pomáhajúce udržať vlhkosť v pokožke - napr. kyselinu hyalurónovú, glycerín a prírodné oleje.

Ochrana proti slnku

Je nevyhnutné používať širokospektrálny opaľovací prípravok, ktorý chráni pred UVA a UVB žiarením, s SPF minimálne 30. Odporúča sa aplikácia 15 minút pred pobytom na slnku a potom znovu každé dve hodiny.

Nočná rutina starostlivosti o pleť pri používaní vitamínu C

Nočná starostlivosť o pleť by sa mala zamerať na čistenie, hydratáciu a používanie aktívnych ingrediencií, ako je retinol, ktoré pomáhajú redukovať vrásky a zlepšovať textúru pleti.

Čistenie 

Čistenie je zásadným krokom vo vašej nočnej rutine starostlivosti o pleť, pretože pomáha odstrániť make-up, nečistoty a nadbytočný maz, ktorý sa počas dňa na pleti usadzuje. Používajte jemný čistiaci prípravok na báze oleja alebo peny. Pre mastnú pleť je vhodný aj čistiaci gél.

Odstránenie make-upu

Odstraňovač make-upu by mal byť vhodne vybratý podľa typu pleti. Na odstránenie make-upu použite mäkký vatový tampón a následne pokračujte v čistení pleti.

Sérum s retinolom: Sérum Retinol B3

Retinol je aktívna ingrediencia, ktorá pomáha redukovať výskyt vrások a jemných liniek, zlepšuje textúru pleti a znižuje výskyt rozšírených pórov. Retinol + Vitamin B3 Sérum je vynikajúcou voľbou pre vašu nočnú starostlivosť o pleť, pretože obsahuje optimálnu koncentráciu retinolu a Niacínamidu pre zlepšenie žiarivosti a vyhladenie pleti. Je dôležité používať tento prípravok postupne a vždy počas dňa chrániť pokožku pred slnečnými lúčmi.
LaRochePosay Product AntiAging Retinol B3Serum 30ml 3337878694469 FSS 1

 

Hydratačný krém 

Hydratácia je zásadná pre udržanie zdravej pokožky a prevenciu vrások a jemných liniek. Mali by ste si vybrať hydratačný krém, ktorý vyhovuje vášmu typu pleti.

Všeobecne by mal byť vitamín C základnou zložkou rutiny starostlivosti o pleť, ktorá vám môže pomôcť dosiahnuť žiarivejšiu, hladšiu a mladšiu pleť. Vďaka svojej schopnosti stimulovať tvorbu kolagénu, chrániť pred škodlivými UV lúčmi a bojovať proti známkam starnutia môže vitamín C výrazne zlepšiť celkový vzhľad a zdravie vašej pokožky.

PRAVDA
ALEBO MÝTUS?

RETINOL JE MOLEKULOU,
KTORÁ JE SPOJENCOM PRE CITLIVÚ PLEŤ

PRAVDA

Predchodca čistého vitamínu A, ktorý pôsobí na povrchu aj do hĺbky pokožky, vyhladzuje a vyrovnáva pleť a viditeľne redukuje hĺbku vrások. Čo je jeho plusom? Najmä silné upokojujúce vlastnosti pri klinických príznakoch starnutia z neho robia spojenca proti starnutiu.
Zistiť viac

VZPLANUTIA EKZÉMU MÔŽE
SPÔSOBIŤ STRES.

PRAVDA

Nevieme vysvetliť prečo, ale odborníci potvrdili, že emócie, šok a stres môžu hrať pri vzplanutí ekzému významnú úlohu. Je známe, že atopický ekzém je ochorenie genetického pôvodu. Ak je pre vás spúšťačom stres, zamerajte sa na techniky jeho zvládania, trénujte napríklad mindfulness.
Zistiť viac

DETI SÚ VOČI SLNKU
VIAC ZRANITEĽNÉ
 

PRAVDA

Bezpečnosť detí na slnku je prvoradá, najmä keď viete, že k 50-80% poškodenia spôsobeného UV žiarením dochádza pred 20 rokom života. Toto riziko však možno zásadne znížiť pomocou správnej ochrany.
Zistiť viac

AJ NA TO MÁME 
ŠPECIÁLNY RAD

NÁŠ ZÁVÄZOK
BEZPEČNOSTI

Bezpečnostné normy, ktoré prekonali medzinárodné predpisy pre kozmetiku.

100 % PRÍPRAVKOV
TESTOVANÝCH NA ALERGIE

Pozrieť viac
Jediná podmienka = žiadne alergické reakcie
Ak zaznamenáme čo i len jediný prípad alergie, vraciame sa do laboratórií a upravujeme zloženie produktu.

IBA TO NEVYHNUTNÉ
A V SPRÁVNEJ DÁVKE

Pozrieť viac
Naše prípravky, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a toxikológmi, obsahujú iba nevyhnutné ingrediencie v správnej účinnej dávke.
laroche posay safety commitment sensitive skin model baby

TESTOVANÉ
NA VEĽMI CITLIVEJ PLETI

Pozrieť viac
Tolerancia našich prípravkov je overená na najcitlivejšej pleti: reaktívnej, alergickej, so sklonom k akné, atopickej, poškodenej alebo oslabenej liečbou rakoviny.

OCHRANA ZLOŽENIA
PO CELÝ ČAS

Pozrieť viac
Vyberáme len obaly s tou najlepšou ochranou, aby sme použili iba nevyhnutné konzervačné látky, ktoré zaručujú zachovanie tolerancie a účinnosti po celý čas.