TÍNEDŽERSKÉ
AKNÉ

Väčšina ľudí si akné spája s „citlivým“ tínedžerským obdobím, keď je telo zaplavené hormónmi, ktoré spôsobujú, že pokožka produkuje nadbytočný maz. U chlapcov to vedie k lesknutiu pleti, čiernym bodkám a zapáleným škvrnám, zatiaľ čo u dievčat kombinácia puberty a menštruačného cyklu často spôsobuje opakovaný výskyt pupienkov.

VAŠE OTÁZKY
NAŠE ODPOVEDE

1 quote-marks

Ako sa môžem zbaviť jaziev po akné?

Jazvy po akné sa ťažko liečia. Môžu pomôcť niektoré zákroky v ordinácii, ako je mikrodermabáza, chemický peeling, laser a mikroihly. V ideálnom prípade by sa malo zabrániť tvorbe jaziev po akné hlavne pomocou vhodných liekov, ako sú antibiotiká alebo izotretinoín. Spýtajte sa tiež svojho lekárnika na odbornú každodennú starostlivosť o pleť, akou je napíklad rad EFFACLAR.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné zvládnuť správnymi dermokozmetickými prípravkami. Pleť jemne čistite micelárnou vodou a penivým čistiacim gélom, dvakrát denne. Pokračujte v každodennej starostlivosti o pleť s aktívnymi ingredienciami, ako je kyselina salicylová, niacínamid a piroktón olamín. Ak tieto opatrenia nie sú dostatočné, obráťte sa na svojho dermatológa a vyžiadajte si u neho liečbu, retinoidmi antibiotikami a izotretinoínom.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Čo spôsobuje akné?

Akné spôsobuje nerovnováha tzv. androgénov, hormónov spôsobujúcich nadmernú produkciu kožného mazu. Rovnaké hormóny spôsobujú nadmernú tvorbu kožných buniek v okolí pórov. Póry sa potom upchávajú zmesou buniek a kožného mazu a stávajú sa živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné. Výsledkom je niekoľko typov pupienkov, na pleti sa objavujú červené škvrny, pustuly či hlboké a bolestivé cysty.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné riešiť pomocou správnych dermokozmetických prípravkov. Pleť dvakrát denne jemne vyčistite čistiacim penivým gélom. Na pleť aplikujte prípravky s obsahom aktívnych ingrediencií ako kyselina salicylová, Niacínamid a Pirokton olamín. Pokiaľ tieto opatrenia nie sú dostatočné, poraďte sa so svojím dermatológom a vyžiadajte si liečbu retinoidmi, antibiotikami a izotretinoínom.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

PRAVDA
ALEBO MÝTUS

CUKOR MÔŽE
ZHORŠIŤ AKNÉ.

PRAVDA

Najnovšie štúdie ukázali, že potraviny s vysokým glykemickým indexom – tie, ktoré spôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi – môžu zhoršovať akné. Vieme, že sa to ľahko povie, ale aby bola vaša pleť v pohode, vyhýbajte sa sladkostiam, sladkým nápojom a potravinám z bielej múky a radšej sa držte jedál s vysokým obsahom vlákniny, ako sú celozrnné výrobky a strukoviny.
Zistiť viac

VYTLÁČANIE PUPIENKOV
VÁM V SKUTOČNOSTI NEPOMÔŽE.

PRAVDA

Aj keď sa to zdá ako rýchla pomoc, vytláčaním pupienkov sa vaša pleť so sklonom k akné v skutočnosti zhorší, pretože to vlastne môže poškodiť zapálený folikul a rozšíriť zápal. Z nechtov môžete dokonca zaviesť novú infekciu. Takže vytláčanie pupienkov je škodlivý zlozvyk a najlepšie je sa mu vyhýbať!
Zistiť viac

ČOKOLÁDA JE ZLÁ
PRE PLEŤ SO SKLONOM K AKNÉ.

MÝTUS

Neexistujú jasné dôkazy o tom, že má čokoláda akýkoľvek vplyv na akné, avšak každý sme iný a u niektorých môže dochádzať k prepuknutiu akné. Tmavá čokoláda je v skutočnosti plná antioxidantov, ktoré pokožka miluje!
Zistiť viac

MASTNÉ JEDLÁ
= MASTNÁ POKOŽKA.

MÝTUS

Častý mýtus o akné je ten, že mastnota na vašom tanieri spôsobuje väčšiu produkciu mazu v póroch, no medzi týmito dvomi neexistuje priama spojitosť. Strava bohatá na nasýtené tuky však môže podporiť vznik mikrozápalov vo všetkých orgánoch tela, vrátane pokožky. V skratke, slanina a hranolky akné nespôsobia, ale najlepším prístupom pre zdravie je „všetko s mierou“.
Zistiť viac

Tínedžerské
akné

Veľa tínedžerov sa snaží zakrývať svoju pleť so sklonom k akné pomocou kozmetiky, ktorá upcháva póry a problém sa tak iba zhoršuje. Na predchádzanie nedokonalostiam sú pri starostlivosti o pleť so sklonom k akné u tínedžerov, v mnohých prípadoch, nápomocné jemné čistiace prípravky a dermokozmetika s vhodnými aktívnymi ingredienciami.

Ak sa stav zhorší, váš dermatológ vám odporučí správny spôsob starostlivosti o pleť so sklonom k akné.

V tejto časti vám poskytneme základné informácie o akné u tínedžeroch, od príčin a symptómov až po riešenia a ošetrenie. Ponúkneme vám aj veľa praktických tipov na rýchle dosiahnutie čistej pleti. Nájdete tiež článok, v ktorom je vysvetlené, prečo si ošetrenie tínedžerského akné vyžaduje čas a prácu a prečo rýchle riešenia, ktoré nájdete na internete musíte brať s rezervou.

Ako sa dá liečiť akné?
Dr. Deshayes, dermatológ

 
Dozvedieť sa viac informácií o polymorfnom akné a o tom, ako ho liečiť. Dermatológ odpovedá na vašu otázku
Spravidla hovoríme o polymorfnom akné. Polymorfné znamená, že sú prítomné dva typy postihnutých miest. Po prvé, nezápalové lézie, to sú miesta, pri ktorých malá zátka - čierna bodka - bráni vylúčeniu mazu a spôsobuje jeho hromadenie hlboko v žľaze. Nazývame to mikrocysta. Po druhé, sú to zápalové lézie. V tomto prípade sa kožný maz, ktorý je zapálený vnútorne, mení a spôsobuje zápal.

Mazová žľaza praskne a vedie k tvorbe zápalových miest vo forme pupienkov alebo bielych hlavičiek. V závislosti od typu akné môže existovať kombinácia oboch týchto postihnutých miest. V najťažších formách sa vyskytuje veľké množstvo mikrocýst a čiernych bodiek, ako aj zápalových lézií. Oba typy postihnutých miest sa musia liečiť. Zapálené pupienky by sa mali liečiť lokálne prípravkami, ako je benzoylperoxid, ktorý má veľmi účinný protizápalový účinok a mal by sa aplikovať večer. Nepoužívajte lokálne antibiotiká, pretože by ste si na ne mohli vytvoriť rezistenciu. V prípade nezápalových miest je potrebné odstrániť zátku, ktorá zabraňuje vylučovaniu kožného mazu, použitím prípravkov, ktoré majú byť účinné. Liečbu by sme mali začať používaním šetrných prípravkov, obsahujúcich ovocné kyseliny a špeciálne LHA, ktoré sú dobre znášané a sú veľmi účinné. Ak tieto ovocné kyseliny nie sú účinné alebo dobre znášané, mali by sme pristúpiť k ďalšiemu kroku: liečivám obsahujúcim deriváty kyselín vitamínu A, teda tretinoín, ktoré majú sťahujúci účinok a následne spôsobujú mierne podráždenie. Ráno nezabudnite vyvážiť suchosť pleti spôsobenú ošetrením, použitím hydratačných krémov vhodných pre tento typ aknóznej pleti. Ak sú miesta zápalu príliš veľké, môžu vám byť predpísané antibiotiká s protizápalovým účinkom nazývané cyklíny.

Táto perorálna liečba má byť prednostne užívaná večer. Je potrebné dbať na to, aby ste sa vyhli slnku, pretože cyklíny môžu byť fotocitlivé. Liečba je pomerne dlhá. Spravidla asi 2 alebo 3 mesiace. Môže sa tiež užívať zinok a dievčatám môže byť predpísaná hormonálna liečba. Niektoré antikoncepčné tabletky sa v skutočnosti používajú na liečbu akné a môžu tieto problémy ľahko vyriešiť. Pri závažnejšom akné by vám mali byt predpísané izotretinoíny podávané orálne, ktoré majú dosť závažné vedľajšie účinky. Ako posledný bod je najlepším prostriedkom na ošetrenie jaziev prevencia, takže sa pupienkov nedotýkajte, neškrabte si ich ani ich nevytláčajte. Pokiaľ jazvy po liečbe akné pretrvávajú, je možné sa rozhodnúť pre liečbu laserom, ktorá efektívne redukuje ich výskyt.

VEDELI STE,
ŽE...

V klinickej štúdii sa pri porovnaní s placebo preukázalo, že EFFACLAR DUO(+) zabraňuje recidíve predmenštruačného akné.

Bližšie informácie

Zdroj: Klinická štúdia uskutočnená pod vedením profesorky Dréno (Nantes, Francúzsko) na 32 ženách s priemerným vekom 25 rokov, ktoré si na pravú polovicu tváre dvakrát denne aplikovali Effaclar Duo (+), zatiaľ čo na ľavú polovicu tváre si nanášali placebo. Lézia sa hodnotí počas 2 po sebe nasledujúcich cyklov.

VÁŽENÍ
ČITATELIA

Zobrazené informácie slúžia iba na všeobecné vzdelávacie účely a nenahradzujú odbornú lekársku starostlivosť. V prípade akýchkoľvek otázok spojením so zdravotným stavom sa obráťte na odborného lekára.