PREČO #DRUHÁTVÁR?

S akné počas života zápolí viac než 85 % ľudí*. A aj keď najčastejšie riešime jeho stopy na tvári alebo na tele, oveľa hlbšie jazvy zanecháva na duši.

Verejne sa o tom obvykle nehovorí, ale približne 30 – 50 %** dospievajúcich trpí psychickými problémami spojenými s akné: depresiami, úzkosťami alebo nízkym sebavedomím. Napriek tomu desaťtisíce mladých Slovákov chodí denne so svojou kožou na trh. Doslova. Natáčajú videá, zdieľajú fotografie alebo živo streamujú. A pri tom sú vystavení tisícom anonymných komentárov na svoj vzhľad.

Projekt #druhátvár má za cieľ nielen upozorniť na úskalia dospievania na sociálnych sieťach, ale zároveň všetkým dodať kvapku nádeje: že v tom nie sme sami. A že existuje relatívne jednoduchá cesta, ako sa akné a jeho vedľajších účinkov zbaviť.

* Contemporary PEDS Journal, 2021
** Acne Vulgaris:The Psychosocial & Psychological Burden Of Illness, 2013

 

EFFACLAR, DERMATOLÓGMI NAJODPORÚČANEJŠIA STAROSTLIVOSŤ
PRE PLEŤ SO SKLONOM K AKNÉ NA SLOVENSKU** Štúdia vykonaná spoločnosťou IQVIA, november-december 2022, Slovensko. 60 dermatológov odpovedalo na otázku: Ktorý dermokozmetický rad (značku) prípravkov odporúčate svojim pacientom pri nasledujúcej diagnóze najčastejšie: akné?

Naše produkty odporúča viac než 90 000 dermatológov po celom svete.

Tu sú ich odpovede na vaše najčastejšie otázky.

1 quote-marks

Čo spôsobuje akné?

Akné spôsobuje nerovnováha androgénov, hormónov spôsobujúcich nadmernú produkciu kožného mazu. Rovnaké hormóny spôsobujú nadmernú tvorbu kožných buniek v okolí pórov. Tie sa potom upchávajú zmesou buniek a kožného mazu a stávajú sa živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné. Výsledkom je vznik pupienkov, na pleti sa objavujú červené škvrny, pustuly či hlboké a bolestivé cysty.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Pomáha antikoncepcia proti akné?

Akné je v podstate spôsobené hormónmi. U žien to možno liečiť antikoncepciou známou tiež ako perorálna antikoncepčná talbetka (OCP), ktoré vyvážia hormóny v prospech čistej pokožky. Navštívte svojho lekára a zistite, či ste vhodným adeptom na túto liečbu, pretože nie je vhodná pre všetkých.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako môžem odstrániť jazvy po akné?

Jazvy po akné sa liečia veľmi ťažko. Môžu pomôcť niektoré zákroky v ordinácii, ako je mikrodermabáza, chemický peeling, laser a mikroihly. U ľudí so škvrnami by sa malo zabrániť tvorbe jaziev po akné hlavne pomocou vhodných liekov, ako sú antibiotiká alebo izotretinoín. Spýtajte sa tiež svojho lekárnika na odbornú každodennú starostlivosť o pleť, akou je napíklad rad EFFACLAR.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?

1 quote-marks

Ako sa zbaviť akné?

Mierne akné je možné zvládnuť dermokozmetickými prípravkami. Pleť čistite micelárnou vodou a penivým čistiacim gélom, dvakrát denne. Pokračujte v dennej starostlivosti o pleť s aktívnymi ingredienciami, ako je kyselina salicylová, Niacínamid a Pirokton Olamín. Ak to nie je dostatočné, informujte sa o liečbe s využitím retinoidov, antibiotík a izotretinoínov u svojho dermatológa.


Dozvedieť sa viac

BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ?


Tu uvedené informácie sú určené len na všeobecne vzdelávacie účely a nemali by v žiadnom prípade nahradzovať odborné lekárske poradenstvo. V otázkach zdravia je nutné vždy vyhľadať radu kvalifikovaného zdravotníckeho experta.