Každý typ pleti má svoje vlastné potreby. Zvoľte svoje ťažkosti a získajte dermatologické poradenstvo a odporúčanie starostlivosti o pleti.
POČAS TEHOTENSTVA SA VAŠE TELO MENÍ. PRVÝM INDIKÁTOROM TÝCHTO ZMIEN JE PRÁVE VAŠA POKOŽKA.
Pokožka je v období tehotenstva vystavená anatomickým a hormonálnym zmenám, tým môže utrpieť kvalita vašej kože.Pokožka je napínaná a jej hustota a elasticita sa zhoršujú. Mení sa tiež jej pigmentácia a cievna sieť, mazové žľazy produkujú viac mazu a ovplyvnený je aj pot.
Počas tehotenstva je preto dôležité sa o pokožku starať, aby si zachovala svoju krásu a celkovú harmóniu s vaším telom.
STRIE
NA STRIE SA PRIPRAVTE DOPREDU
Počas tehotenstva pokožka podlieha mechanickej distenzii, inými slovami – naťahuje sa. Oslabená pokožka je menej elastická, a teda menej odolná voči rozťahovaniu. V dôsledku toho môže v určitých miestach koža praskať, vytvárajú sa na nej nevzhľadné a trvalé červené a biele stopy. Hovoríme im strie. Keď sa objavia, časom trochu vyblednú, ale celkom už nezmiznú.
Prevencia strií vyžaduje taktiež správnu životosprávu (prírastok na váhe by ste mali mať pod kontrolou) a tiež vhodnú starostlivosť, aby ste tak minimalizovali naťahovanie kože.
Je potrebné čo najskôr začať hydratovať časti tela, kde počas tehotenstva k naťahovaniu pokožky dochádza najviac. Strie sa najviac objavujú práve na bruchu, bokoch, stehnách, zadku a prsiach.
Čím skôr sa budete o pokožku starať, tým menšie bude riziko vzniku strií.
SVRBENIE
ĎALŠIA NEPRÍJEMNOSŤ, S KTOROU SA STRETNETE POČAS TEHOTENSTVA: SVRBENIE
Vaša koža sa počas tehotenstva mení. Niekedy môžete pozorovať aj nepríjemné svrbenie.
Príčiny svrbenia bývajú rôzne, často však súvisia so suchou pokožkou a mechanickým naťahovaním kože, môžu však byť aj patologické. V prípade svrbenia kože odporúčame poradiť sa s lekárom.
Nezabúdajte, že zhoršeniu svrbenia môžete predísť vhodnými prípravkami hygieny a telovej starostlivosti.
Siahnite po jemnom prípravku čistenia (syndet) bez obsahu mydla a parfumu, aby ste čo najskôr predišli možným zdrojom podráždenia a vysušenia pokožky, ktoré by mohli spôsobiť svrbenie.
Po kúpaní pokožku dôkladne osušte a ako prevenciu strií naneste relipidačný telový balzam proti svrbeniu.
Vedeli ste, že…?
NEDOKONALOSTI PLETI
TEHOTENSTVO JE OBDOBÍM HORMONÁLNYCH ZMIEN, KTORÉ MÔŽU PRISPIEVAŤ K TVORBE PUPIENKOV
Vplyvom hormonálnych zmien sa zvyšuje aktivita mazových žliaz (žľazy produkujúce kožný maz), pleť tak môže byť mastnejšia než zvyčajne a môže dochádzať k výsevu akné.
Liečba akné u tehotných žien je pomerne chúlostivá, pretože väčšina bežne užívaných liekov (orálne antibiotiká, retinoidy…) je počas tehotenstva kontraindikovaná. Odporúčame navštíviť dermatológa, ktorý vám odporučí vhodný typ liečby.
Pokiaľ máte mastnú pleť s nedokonalosťami, odporúčame dôkladné čistenie pomocou adaptovaných dermokozmetických prípravkov a následnú starostlivosť proti nedokonalostiam pleti.
Vedeli ste, že…?
TEHOTENSKÁ MASKA
NIEKTORÉ ŽENY NA TVÁRI POČAS TEHOTENSTVA POZORUJÚ HNEDÉ ŠKVRNY
Tieto škvrny sa často objavujú na lícnych kostiach a na čele vytvárajú tak dojem akejsi masky: nazývame ju melazma, chloazma alebo aj tehotenská maska.
K zhoršeniu dochádza vplyvom slnečnej expozície. Odporúča sa preto slnečnú expozíciu čo najviac obmedziť a chrániť pleť.
Preto pri pobyte vonku nezabúdajte na pokrývku hlavy, voľné oblečenie a ochranný krém proti slnku s vysokou UVA a UVB ochranou s SPF 50+.
NIEKOL'KO TIPOV NAVYŠE
TEHOTENSTVO JE NAOZAJ UNIKÁTNE OBDOBIE, VEĽA SITUÁCIÍ VÁS ALE MÔŽE STRESOVAŤ
Pre váš komfort, ale aj komfort vášho dieťatka je dôležité dopriať si chvíle relaxácie a odpočinku.
Starostlivosť o pokožku je neoddeliteľnou súčasťou celkovej prípravy na pôrod a rodičovstvo.
Cieľom je zlepšiť vašu fyzickú aj psychickú pohodu počas tehotenstva aj po pôrode, rovnako ako prispieť k pohode vášho novorodeného bábätka, a to pomocou edukatívneho a preventívneho prístupu vašej pôrodnej asistentky.
Môžu vám byť ponúknuté prenatálne kurzy. Tieto kurzy sa zameriavajú na techniky určené na to, aby ste lepšie poznali svoje telo, aby ste sa naučili uvoľniť, dýchať či komunikovať so svojím bábätkom.
Zmieňované techniky zahŕňajú:
- Klasickú prípravu (informácie, poradenstvo a fyzickú prípravu ako napr. relaxačné a dychové cvičenia)
- Haptonómiu (dotykové interakcie s vaším bábätkom)
- Sofrológiu (techniky harmonizácie mysle, ktoré kombinujú veľmi jednoduché a príjemné cviky s relaxáciami a vizualizáciami)
- Prenatálne spievanie
- Jogu
- Vodnú prípravu
Uvedomte si, že tento prístup k príprave na rodičovstvo vám môže v niektorých prípadoch v pôrodnici dodať sebavedomie nevyhnutné pre vašu novú životnú rolu a tiež pri starostlivosti o dieťa (napríklad umývaní).
Pomôže vám ale aj po návrate domov.
Viac informácií vám poskytne váš lekár či pôrodná asistentka.